logo
facebook

Hormonální jógová terapie

header

 

Hormonální jógová terapie dle Dinah Rodrigues 

35243755 - sacred lotus and chakrasAutorka hormonální jógové terapie, vystudovala filosofii a psychologii, je uznávanou jógovou terapeutkou s více než padesátiletou praxí v józe. Své studium jógy vložila do hormonální jógové terapie, kdy sestavila vědeckými studiemi podloženou ucelenou sestavu cviků. Dnes je autorce hormonální jógy přes devadesát let, je stále vitální a dosud školí po celém světě budoucí lektory HJT (jako jediná na světě je oprávněna školit lektory systému HJT). 

Hormonální jógová terapie  slouží pro znovuaktivování hormonálního systému žen a odstranění symptomů menopauzy, premenstruačního syndromu, polycystických vaječníků a neplodnosti. Jedná se o holistickou terapeutickou metodou, která se zaměřuje na léčení organismu jako celku. Hormonální jógová terapie, na rozdíl od hathajógy, jež se zaměřuje na zdravého člověka, řeší již vzniklou hormonální nerovnováhu, popř. se zaměřuje na její prevenci. Systém hormonální jógové terapie pro dosažení intenzivních a rychlých účinků využívá dynamické ásany, dechové, tibetské a relaxační techniky, mudry, bandhy a mantry. Hormonální jóga je komplexním působením na fyziologickou, tělesnou, psychickou a energetickou úroveň organismu; je to omlazující technika obnovující a zvyšující tvorbu hormonů za současného posilování endokrinního systému.

Hormonální jógová terapie je určena pro všechny ženy bez rozdílu věku, které mají potíže s hormonální nerovnováhou anebo řeší její prevenci. Praktikování hormonální jógové terapie je snadné, cviky jsou jednoduché a snadno zapamatovatelné. Hormonální jógová terapie je vhodná pro každého – není nutná předchozí zkušenost s jógou. Cílem kurzů hormonální jógy je správné osvojení si technik natolik, aby žena byla schopna pravidelně cvičit sama. Při správném osvojení si sestavy není domácí cvičení nikterak náročné na čas.  

Hormonální jógovou terapii je vhodné praktikovat, pokud Vás trápí

 • menopauza nebo předčasná menopauza; mezi symptomy patří například návaly horka, padání vlasů, suchá pleť se sklonem k ochabnutí a tvorbě vrásek, suchost sliznic v urogenitální oblasti, emoční nestabilita jako jsou výkyvy nálad, podrážděnost, úzkosti, nespavost, sklíčenost, záchvaty pláče bez zjevného důvodu, bolesti hlavy a migrény, bolesti kloubů, přibývání na váze a změny v rozložení tukových zásob v těle ženy
 • neplodnost, jejíž příčinou je hormonální nerovnováha, srůsty na vaječnících či nedostatečné prokrvení pánve
 • hormonální nerovnováha po vysazení antikoncepce
 • premenstruační syndrom
 • bolestivá, nepravidelná menstruace
 • polycystické vaječníky; mezi symptomy patří například nadměrné ochlupení, akné, přibývání na váze nebo neplodnost
 • ztráta menstruace nebo ovulace
 • nedostatečné libido
 • inkontinence
 • syndrom karpálního tunelu
 • nedostatečná činnost štítné žlázy
 • nevysvětlitelná únava, ztráta energie 

Mezi kontraindikace hormonální jógové terapie kupříkladu patří: těhotenství, endometrióza, velký myom, rakovina prsu, pokročilá osteoporóza, zvýšená funkce štítné žlázy, zánět středního ucha, onemocnění týkající se srdce, zdravotní problémy v oblasti břicha, doba krátce před/po operaci, vysoký krevní tlak, psychiatrické onemocnění nebo vážné problémy pohybového aparátu. Pokud máte nějaké pochybnosti o svém zdravotní stavu, konzultujte se svým lékařem ne/cvičení k zvyšování produkce hormonů štítné žlázy a ženských pohlavních hormonů. 

 

knížka HJT ženy

Kurzy, lekce a semináře – výuka hormonální jógové terapie  

Od měsíce září 2019 běží na Dobráku ve Vyškově výuka hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues. Cílem výuky je naučit ženy techniky hormonální jógy tak, aby byly schopné samostatné domácí praxe. 

Výuka hormonální jógové terapie podléhá přísným etickým pravidlům, která určila přímo Dinah Rodrigues. Mezi etická pravidla patří láska a empatie, disciplína a oddanost, diskrétnost a připravenost pomoci studentům.  Mezi další pravidla výuky hormonální jógové terapie patří to, že se nemění pořadí cviků, nepřidávají se nové prvky do sestav, je zakázána úprava skript, vytváření audio a video nahrávek sestavy lektorem nebo studenty, stejně tak je zakázáno vytváření vlastních plakátů s fotografiemi sestavy.   

Výuka hormonální jógové terapie podléhá následujícím pravidlům: kurzy/lekce/semináře jsou výukové, cílem je naučit celou sestavu, lektor učí sestavu tak, jak se ji sám naučil od Dinah Rodrigues, lektor nepřidává jiné prvky ani cviky z jiných druhů cvičení, počet studentů volí lektor dle svého nejlepšího svědomí a vědomí, počet studentů odpovídá zkušenostem lektora, cenu výuky určuje lektor s přihlédnutím k cenám kurzů Dinah Rodrigues, přičemž se cenou viditelně nesnižuje hodnota metody. 

Ať už zvolíte jakoukoliv formu z níže uvedené nabídky, nezapomeňte, prosím, že: „DOBRÉ VÝSLEDKY JSOU POUZE PRO TY, KDO CVIČÍ.“